Kategorie:

Quady dla dzieci – jak wybrać bezpieczny prezent

Od kilku lat jazda quadem stała się pożądaną formą rozrywki, którą wybierają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Pojazdy coraz częściej wybierane są na komunijny prezent, jako gratyfikacja dobrych wyników w nauce czy osiągnięć pozaszkolnych. Żeby zapewnić dzieciom najwyższy poziom bezpieczeństwa, powstały dedykowane im modele przystosowane do wzrostu czy wagi. Czym się charakteryzują quady dla dzieci?

Budowa quadów dla dzieci

Podstawą bezpiecznego pojazdu jest jego stabilność. Przystosowanie do jazdy po nierównym, naturalnym terenie, pokonywanie przeszkód i wzniesień to zasługa szerokiego rozstawu czterech kół oraz amortyzatorów, ale największym walorem quadów dla dzieci są ich rozmiary zaadaptowane do wysokości oraz wagi dziecka. Dzięki temu mały kierowca może siedzieć w odpowiedniej pozycji, swobodnie sięgając dłońmi do kierownicy.

Quady dla dzieci różnią się od tych dedykowanych osobom dorosłym również pojemnością silnika i mniejszą mocą maksymalną. Ograniczenie prędkości zabezpieczy pociechę, która ucząc się opanowania pojazdu i techniki jego prowadzenia, nie zrobi sobie krzywdy. Nauka jazdy quadem powinna odbywać się na terenie zabezpieczonym oraz w odpowiedniej odległości od ciągów komunikacyjnych. Kolejną ważną rzeczą, którą należy zapewnić dziecku, zanim przystąpi do nauki jazdy, jest odpowiednia odzież ochronna oraz kask.

Kombinezon można zastąpić ochraniaczami na łokcie, dłonie i kolana, ale idealnie dobrane nakrycie głowy powinno być dobrane przez specjalistę. Warto pamiętać, że nie powinno się zostawiać dziecka samego podczas wycieczek. Quady dla dzieci produkowane są z różnymi dodatkowymi akcesoriami, np. siatką zabezpieczającą przed wypadnięciem pociechy z pojazdu czy systemem, dzięki któremu jest on połączony z telefonem komórkowym. Specjalna aplikacja pozwala na śledzenie oraz kontrolę prędkości quada.

Producenci quadów dla dzieci proponują instalowanie w pojeździe automatycznej skrzyni, dzięki której mały kierowca nie będzie rozpraszał się podczas jazdy zmianą biegów, a regulacja tylnego amortyzatora to podstawa dopasowania quada do wagi dziecka. Innym usprawnieniem są terenowe opony zapewniające dużą przyczepność do każdego podłoża. Quady dla dzieci proponowane przez rynek dedykowane są już od 6 roku życia.